Papiery - Formedia
| OBRÓBKA TWORZYW NATURALNYCH | OBRÓBKA PAPIERU, KARTONU | PAPIERY | BYDGOSZCZ I CAŁA POLSKA |

Papiery – rodzaje i obróbka

Od ponad kilkunastu lat w Formedia jesteśmy agencją poligraficzno-reklamową, producentem materiałów POS, produktów ochronnych, specjalizujemy się m.in. w obróbce papierów z roli, kartonów gładkich, falistych…

 

Dysponując własną linią produkcyjną oraz odpowiednim zapleczem technicznym, zapewniamy wysoką jakość produktu. Dzięki temu gwarantujemy profesjonalną i kompleksową obsługę od fazy projektowej, druku, wyklejania, plotowania, cięcia grafiki po obrysach, frezowania, grawerowania, gięcia i wielu innych. Oferujemy Państwu szeroką ofertę dotyczącą obróbki różnego rodzaju tworzyw sztucznych i naturalnych. W przypadku obróbki papierów jest to: druk, oklejanie, laminowanie, cięcie laserem i frezarką.

RODZAJE PAPIERÓW: 

PAPIERY DRUKOWE POLIGRAFICZNE

 

Wykorzystujemy w Formedia papiery do druku z rolki o różnych gramaturach i szerokościach. Dzięki możliwościom naszych maszyn do wybranej szerokości możemy dopasować dowolną długość wydruku. Dodatkowo jeżeli jest taka potrzeba papier możemy przyciąć po dowolnym obrysie. Nasze maszyny są bardzo precyzyjne. Oferujemy wydruki o najwyższych standardach oraz precyzyjne ostrze frezarki, tnące na gładkie krawędzie oraz laser, który nie przydymia papieru co jest szczególnie ważne przy koronkowym wycinaniu małych elementów.

 

Pokrótce przedstawiamy Państwu cechy charakterystyczne najczęściej używanych papierów.

PAPIER METALIZOWANY

Szlachetny papier o gramaturze powyżej 60 g/m². Jest wyjątkowy dzięki metalicznej warstwie powlekanej, wylewanej na gorąco zazwyczaj w kolorze srebrnym lub złotym. Wydruki na tym papierze są wyjątkowe ponieważ metaliczność papieru podbija, nasyca kolor i dodaje blasku. Idealny do wydruków fotografii, grafik z wieloma szczegółami. Występuje także w wersji samoprzylepnej.  

CHROMOLUX

Papier powlekany i tektura o gramaturze większej niż 60 g/m². Wytwarzany techniką wylewową. Doskonale sprawdza się w wydrukach o dużej rozdzielczości. Wydruki na chromoluxie charakteryzują się efektem wysokiego połysku.  

LWC PAPIER

Papier dwustronny, jednokrotnie powlekany. Gramatura mieści się w przedziale 35-80 g/m².  Występuje w wersji mat i połysk o białym odcieniu około 70% ISO. Popularny w druku offsetowym. Stosowany do druków czasopism, katalogów reklamowych, prospektów.  

ULWC PAPAIER

Jak sama nazwa wskazuje UL czyli Ultra Light, bardzo cieniutki papier obustronnie powlekany. Gramatura tego papieru nie przekracza 39-40 g/m². Stosowany głównie w druku sitowym i wklęsłym. Również są to białe papiery o bielości ISO 69% 

MWC PAPIER

MWC czyli z ang. Medium Weight Coated to papier powlekany obustronnie o gramaturze w granicach 80–170 g/m². Stosowany w technikach druku offsetowego arkuszowego i z rolki. Wysokogatunkowe papiery dostępne w wariantach z połysk, mat o powierzchni gładkiej lub z fakturą. 

Najważniejsze zalety papierów MWC to: równomierność powierzchni, wysoka nieprzezroczystość, równomierność połysku i odpowiednia sztywność do druku. Papiery MWC z połyskiem charakteryzują się wysoką gładkością i niskim wchłanianiem farb drukowych co sprawia, ze kolory nie blakną. Papiery MWC matowe mają natomiast mniejszą gładkość, a kolory wtapiają się w podłoże, wymagają specjalistycznych gęstszych farb drukowych.

 

HWC PAPIER

HWC czyi z ang. Heavy Weight Coated. Papier o gramaturze w granicach 100–300 g/m², dwustronnie wielokrotnie powlekany. Do wyboru z nawierzchnią z błyszczącą lub matową. Stosowany w technikach druku offsetowego arkuszowego.

Na papier HWC o wysokiej jakości. To dzięki nim powierzchnia papieru jest równomierna i gładka, co korzystnie wpływa na efekty końcowe druku.

Papier ten jest niezwykle biały ISO 84–90% i może dodatkowo zawierać fluorescencyjny wybielacz optyczny.  

 

PAPIER OBJĘTOŚCIOWY

Produkowany w procesie obróbki celulozy bielonej wyróżnia się na tle innych papierów luźna strukturą w stosunku do swej gramatury występującej w przedziale 60-100 g/m². Używany jest w druku offsetowym oraz wykorzystywany w produkcji książek, broszur, drukach reklamowych wysyłanych pocztą w celu optycznego zwiększenia ich objętości. 

 

PAPIER SAMOPRZYLEPNY

Papier ten zazwyczaj mieści się w przedziale 70-80 g/m². Składa się z trzech warstw papieru silikonowego, kleju i papieru foliowego. Używany w technikach druku oraz wycinany metodą frezu i laserowego cięcia. Powszechnie używany w reklamie i sztuce użytkowej. Na rynku dostępny w arkuszach i z rolki w zwojach. Wykorzystujemy pełną paletę barw papierów samoprzylepnych oraz w połysku i macie w zależności od potrzeb projektu.

PAPIER SAMOKOPIUJĄCY

Popularnie zwany kalką techniczną, wykorzystywany do druku wszelkiego rodzaju dokumentów, ankiet. Przeznaczony do jednoczesnego wypisywania oryginału i kopii. 

PAPIER OZDOBNY

Bezdrzewny papier, luksusowy wykorzystywany w oprawie książek, druku papierów wartościowych, dyplomów. Składa się m.in. z długowłóknistej masy celulozowo-bawełnianej. Bardzo często są to papiery z fakturą, przetłaczane, a ich gramatura ma bardzo szeroki zakres między 70 a 300 g/m².

PAPIER BARWIONY

Papiery mogą być koloryzowane w masie są bezdrzewnymi papierami niepowlekanymi. Na rynku dostępne są w 18 barwach o pastelowych barwach 230 g/m² oraz 10 nasyconych kolorach 250 g/m².  Charakteryzują się gładką powierzchnią, niezwykłą trwałością, jednolitym kolorem oraz wysoką nieprzezroczystością. Gwarantują doskonałą jakość wydruków.

PAPIER SC

Przeznaczone głównie do zwojowego druku czasopism techniką offsetową. Posiadają różne natężenie bieli w zależności od gramatury, są grubsze od popularnych papierów LWC. Jest to papier gęsty, bardzo dobry do technik  superkalandrowania jak wskazuje nazwa SC z ang. super calandered. Jest to proces przepuszczania papieru przez wiele wałków. Papier SC jest mocny, nie podatny na przypadkowe rozerwanie. 

TEKTURA I KARTON

Wykorzystywany w procesie produkcji książeczek, reklam, opakowań, teczek. Występuje w postaci gęstego papieru o wysokiej gran=maturze oraz w postaci papierów wielowarstwowych, falistych, tłoczonej. Dostępny w arkuszach i w zwojach. W Formedia wykorzystywany do różnego rodzaju form przestrzennych i opakowań wycinanych techniką frezowania i laserowego cięcia.

TWORZYWA NATURALNE, ECO PRZETWARZANE W FORMEDIA:

STWÓRZ REKLAMĘ, FORMĘ PRZESTRZENNĄ

JUŻ TERAZ