Stosowanie osłon wejdzie na stałe?

Musimy przygotować się na ewentualność, że nasze dotychczasowe otoczenie będzie wyglądać nieco inaczej jak przed 2020 rokiem. Obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z zetknięciem się człowieka z nowymi wirusami spowodowała, że jesteśmy postawieni przed faktem zmiany dotychczasowych nawyków. W trosce o nasze bezpieczeństwo skutecznie jest to wprowadzane polecanych zabezpieczeń przez politykę światową i rządową.

„Wiele osób mówi, że większość z przedstawionych wymogów, salony (kosmetyczne) spełniały już wcześniej, że to jest lub powinno być standardem…” 
gabinetodzaplecza.pl

Dzięki praktycznym rozwiązaniom jak stosowanie osłon w miejscach bliskich spotkań osób trzecich tzn. gdzie trudno zachować zalecany dystans 2m polecamy w Formedia stosowanie osłon z plexi i poliwęglanu. Ścianki grodziowe, nastawne na biurko czy wolnostojące osłony podłogowe stanowią częściową barierę dla zarazków. Wspomagają chronić nas przed infekcją razem z zachowaniem wszelkich środków ostrożności jak np. dezynfekcja rąk, czy stosowanie bezdotykowych klamek.

Obecnie mamy w Polsce trzecią falę stanu zagrożenia COVID, ogłoszoną na konferencji prasowej premiera M. Morawieckiego, czyli ogłoszony przez rząd polski stan epidemii. Niezależnie od tego, co o tym zagrożeniu sądzimy, powinniśmy mocniej starać się nie tylko dla siebie, ale także dla innych ze względu na czas roznoszonego wirusa SARS CoV-2. Wiele zależy od nas samych. Wirus wciąż jest groźny, z tego też powodu mamy zaostrzone rygory higieniczne.

Dlaczego należy stosować osłony ochronne?

Większość branży wymaga ciągłego kontaktu z drugą osobą. Dzięki stosowaniu osłon zapewnimy poczucie bezpieczeństwa pracownikom i naszym klientom. Jako pracodawcy powinniśmy zapewnić wszystkim korzystającym z naszych usług maksymalne bezpieczeństwo. Od tego jak szybko przystosujemy się do nowych warunków zależy nasza przyszłość. By dalej działać powinniśmy zapobiegać, robiąc wszystko by móc dalej funkcjonować w możliwie jak najlepszych warunkach w tych nietypowych czasach.

Koronawirus zaatakował ludzkie zdrowie ponad rok temu. Jesteśmy informowani o ciągłych mutacjach i związanych z nimi zaleceniach do stosowania wzmożonych środków ostrożności. W Formedia zależy nam na jak najszybszym powrocie wszelkich firm, branży do normalności i stanu z przed pandemii. Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy zmniejszone restrykcje sanitarne, lecz to nie zwalnia nas z tego, by pamiętać, że wirus istnieje i należy starać się zachowywać profilaktykę, wskazówki i odgórne zalecenia. Wirus wciąż jest groźny. Możemy jednak starać się go uniknąć myjąc regularnie ręce, zachowując dystans, nosząc maseczki, stosując w miejscach publicznych osłony grodziowe. Także mimo zimy regularnie wietrzmy mieszkania. To są proste czynności, które mają duże znaczenie dla zdrowia.

Gdzie należy stosować przegrody z plexi?

Według polskiego ministerstwa zdrowia w organizacji stanowisk pracy zachęca się zachować wszelkie środki ostrożności reżimu sanitarnego. Zaleca się zachowanie odległości 2m między osobami. W przypadku braku możliwości zapewnienia zalecanej odległości pomiędzy stanowiskami, rekomendowane jest zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Dodatkowe przepierzenia można zastosować również w poczekalniach, miejscach obsługi petentów, kasach sklepowych, salonach kosmetycznych, bibliotekach, uczelniach.

Na uczelni według załącznika nr. 7 do zarządzenia nr 91/2020 Rektora PRz z dnia 25 września 2020 r. „Zasady bezpieczeństwa obowiązujące w budynkach administracyjnych i dydaktycznych Uczelni” środki ochrony zbiorowej w postaci np. przegrody ochronnej ze szkła akrylowego lub pleksi, zapewnia w razie potrzeby kierownik jednostki.

W pomieszczeniach biurowych na Uczelni poszczególne stanowiska pracy powinny być tak rozmieszczone, aby odległość pomiędzy osobami wynosiła min. 1,5 m. 7.2. W przypadku, gdy nie ma możliwości przystosowania pomieszczenia w taki sposób, należy zastosować przegrodę ochronną ze szkła akrylowego lub pleksi.

W sytuacji, gdy konieczny będzie kontakt z osobami z zewnątrz, należy zabezpieczyć pracowników w osłonę ust i nosa i rękawiczki ochronne oraz zastosować przegrodę ochronną ze szkła akrylowego lub pleksi.

Strefę dla studentów, doktorantów i gości zewnętrznych należy oddzielić od strefy biurowej dodatkową przesłoną ochronną – ze szkła akrylowego lub pleksi. Zaleca się, aby stanowisko było wyposażone w pojemniki na dokumenty. Środki piśmiennicze powinny leżeć w specjalnym pojemniku i powinny być dezynfekowane po każdym użyciu.”

W salonach kosmetycznych, fragment „Wytycznych dla salonów”:

„Organizacja stanowisk pracy – zalecana odległość 2m; w przypadku braku możliwości zapewnienia zalecanej odległości pomiędzy stanowiskami, rekomendowane zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Dodatkowe przepierzenia można zastosować na stanowiskach manicure, w celu oddzielenia personelu od klienta. Przepierzenie powinno umożliwić przełożenie dłoni.

Reorganizacja gabinetu, uwzględniająca możliwość dystansowania społecznego i rozdzielenia stanowisk, zwłaszcza we wszystkich częściach wspólnych.

Dystans ten może być zmniejszony wtedy, gdy wymaga tego realizacja usługi i stosowane są inne środki ochrony indywidualnej.”

„Zgodnie z 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi[1] właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. 
W związku z ogłoszonym stanem epidemii powyższy obowiązek obejmuje podejmowanie przez właścicieli, posiadaczy lub zarządzających nieruchomościami działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19″  gov.pl

Na co zwracać uwagę w doborze osłony?

Zamawiając osłony powinniśmy zwrócić uwagę, aby osłony nie wpływały negatywnie na rozmowę. Kontakt werbalny i niewerbalny między osobą obsługującą, a petentem jest niezwykle ważny dlatego też osłony powinny być maksymalnie przeźroczyste oraz nie powinny tłumić dźwięku. Należy także pamiętać, by zadbać o odpowiedni poziom higieny i możliwość regularnej dezynfekcji, tak by nie wpływało to na trwałość zakupionej osłony.

W czym pomaga osłona nastawna?

Osłona nastawna z pewnością wzmaga poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracy. Jest to szczególnie ważne, gdy Ty i Twoi pracownicy macie bezpośredni kontakt z klientami.

Plusy stosowania osłon:

 • bezpieczeństwo pracowników i klientów
 • bezpieczeństwo w lokalu usługowym
 • wypełnienie procedury zapobiegawczej stanu epidemii
 •  mechaniczną blokadę dla wszelkiego rodzaju zarazków,  nie utrudniając przy tym ruchów (jak kombinezon)
 • osłona nie traci skuteczności po kilku godzinach jak to jest w przypadku maseczek
 •  osłona antywirusowa stanowi nie tylko ochronę dla pracowników, ale też gwarancję bezpieczeństwa dla klienta.
 • pomaga chronić przed groźnymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową – np. podczas kichania albo kaszlu, ale też w trakcie mówienia, czy oddychania – bez konieczności zachowania co najmniej dwumetrowego odstępu między kontaktującymi się ze sobą osobami.
 • niezbędnym elementem każdej osłony są otwory, które umożliwiają przekazywanie dokumentów bądź produktów między personelem, a interesantami przy jednoczesnym podtrzymaniu kontaktu wzrokowego i ograniczeniu kontaktu fizycznego.
 • osłona na ladę bądź biurko stworzy dodatkową barierę ochronną przed zarazkami i zabezpieczy pracowników przed zarażeniem nie tylko podczas pandemii COVID-19, ale także później, w trakcie „zwykłego” sezonu grypowego

Z czego powinny być wykonane osłony?

Rekomendujemy wykonane w Formedia systemy ochronne z plexi i poliwęglanu. Tworzywa te można z powodzeniem wielokrotnie przecierać, zapewniając tym samym jeszcze lepszą ochronę oraz komfort użytkowania.

Według sprawdzonych źródeł poliwęglan jest nawet 10-krotnie bardziej wytrzymały od tradycyjnej szyby ze szkła, dlatego w przypadku zastosowania osłon wykonanych z tworzywa nie ma ryzyka ich stłuczenia. Jednocześnie plexi i poliwęglan nie zniekształcają obrazu, ponieważ ich przezroczystość sięga nawet 92%.

Osłony z plexi i poliwęglanu dowolnie dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta, a także poddajemy je obróbce mechanicznej jak cięcie laserem, frezowanie, gięcie, a nawet grawerowanie czy bezpośredni druk UV. Ścianki z plexi nadają się do wszelkiego rodzaju montażu – jako wolnostojące panele, przykręcane do blatu bądź osłony nastawne na konstrukcji aluminiowej lub stalowej z kółkami dla łatwego przesuwania po podłodze dużych powierzchni grodziowych.

Jak dezynfekować osłony?

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego wszystkie powierzchnie, na których może osadzać się wirus powinny być regularnie dezynfekowane. Należą do nich także osłony z plexi i poliwęglanu. Tworzywa te powinny być specjalnie traktowane dla utrzymania ich jak najdłużej w nienaruszonym stanie.

Cenną uwagą do konserwacji plexi jest pamiętanie podczas używania detergentów na bazie alkoholu do mycia plexiglasu, aby zachować ostrożność przy czyszczeniu krawędzi ponieważ przy bezpośrednim kontakcie mogą powstać mikro pęknięcia. Płyny na bazie alkoholu działają drażniąco na PMMA.

Sposobem na czyszczenie plexi i poliwęglanu może być zastosowanie wody z szarym mydłem lub delikatnym płynem do naczyń. Ze względu na reagowanie tworzywa sztucznego na temperatury woda nie powinna być cieplejsza niż 25’C.

Do czyszczenia używamy również miękkich hybrydowych ściereczek lub mikrofibry. Dobre także będą miękkie spranych bawełniane szmatki. Należy unikać szorstkich gąbek i szczoteczek.

W przypadku zanieczyszczenia tworzywa farbą należy ja zmyć za pomocą miękkiej ścierki i popularnej nafty eteru naftowego (BP65) lub heptanu, heksanu. Po tej czynności powierzchnia produktu będzie lekko tłusta , trzeba ją jeszcze raz przemyć wodą z płynem do naczyń lub mydłem.

Jak czyścić i dezynfekować lokal użytkowy?

Wskazówki dotyczące oczyszczania pomieszczeń i przestrzeni publicznych innych niż należące do opieki zdrowotnej, w których może potencjalnie występować wirus SARS-CoV-2, zawiera raport techniczny Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z dnia 18 lutego 2020 r. pn. „Interim guidance for environmental cleaning in non-healthcare facilities exposed to SARS-CoV-2”[2], zgodnie z jego treścią do dezynfekcji:

 • zalecane jest m.in. zastosowanie 0,1% podchlorynu sodu, po oczyszczeniu powierzchni neutralnym detergentem,
 • w przypadku powierzchni, które mogą zostać uszkodzone przez podchloryn sodu, zalecane jest zastosowanie etanolu w stężeniu 70% (również po oczyszczeniu powierzchni neutralnym detergentem),
 •  podstawowe środki stosowane w celu zwalczania wirusa SARS-CoV-2 powinny obejmować aminy IV rzędowe, etanol, podchloryn sodu (nie jest natomiast zalecane stosowanie formaldehydu, gdyż wykazuje on działanie kancerogenne).
 • po zakończeniu czynności w lokalu jednorazowe rękawiczki wyrzucić do kosza na odpady zmieszane – umyć ręce wodą z mydłem, lub zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu (min. 60%),

Jaką osłonę wybadać?

W ofercie Formedia znajdują się osłony z plexi i poliwęglanu zgodne z nowym reżimem sanitarnym.

Przedstawimy Ci kilka najchętniej wybieranych przez naszych klientów z branż handlu, hotelarstwa, instytucji państwowych, schowroom, kosmetyczek …

przykręcane osłony

SPRAWDŹ OFERTĘ

Większość sklepów, restauracji, hoteli wszelkich punktów bezpośredniej obsługi klientów np. przy kasie potrzebuje osłony do zabezpieczenia swoich pracowników mających ciągły, wielogodzinny kontakt z osobami z zewnątrz. Najwygodniejsze do takich miejsc będą osłony przykręcane bezpośrednio do stanowiska pracy. Są to osłony przykręcane mechanicznie bezpośrednio do lady, lub z metalowym uchwytem z możliwością dokręcenia na docisk do krawędzi stołu. Posiadają regulację wysokości lub wyprofilowane kształty z okienkiem, otworem na podawanie np. czytnika kart lub towaru.

osłony podwieszane bydgoszcz

SPRAWDŹ OFERTĘ

Jeżeli konstrukcja pomieszczenia na to pozwala alternatywą do osłon przykręcanych są ścianki podwieszane z tworzywa PET lub grubszej plexi.

Zapewniają one maksymalną przezroczystość oraz nie zajmują cennego miejsca na blacie. Jest to szczególnie ważne we wszelkich miejscach szybkiej obsługi, gdzie odbywa się dynamiczna obsługa z wieloma osobami.

osłony i ścianki nastawne

SPRAWDŹ OFERTĘ

Osłony nastawne to zdecydowanie jedne z najchętniej wybieranych modeli. Posiadają szeroki wybór płaszczyzny z plexi lub poliwęglanu. Dzięki metalowym nogom są stabilne. W razie potrzeby bardzo szybko można je zamontować i zdemontować. Są wygodne ze względu na możliwość regulacji wysokości otworu. Dzięki tym właściwościom są bardzo chętnie wybierane przez sklepy, ale także kosmetyczki, które potrzebują ze względu na używany sprzęt większej przestrzeni między blatem, a osłoną.

ścianki podłogowe

SPRAWDŹ OFERTĘ

Przezroczysta przegroda podłogowa zapewnia komfort obsługi klienta. Doskonale dzieli pomieszczenie na bezpieczne strefy. Wykonana jest zazwyczaj z arkusza plexi, wybrane modele posiadają konstrukcje rollup lub metalową ramę, także z dodatkowymi kółkami dla wygody ustawiania ich w przestrzeni. Osłony te charakteryzują się wysoką przejrzystością na poziomie 85% dzięki czemu nie zakłóci przestrzeni wizualnej wnętrza restauracji, salonu beauty, biura, sklepu.

osłony z otworem z plexi

SPRAWDŹ OFERTĘ

Osłony z otworem stanowią największą grupę produktów ochronnych Formedia. Przeznaczone do stosowania w miejscach obsługi klientów i bezpośrednich spotkań w miejscach, w których zalecany odstęp od osób nieznajomych nie jest zachowany np. sklepy, apteki, banki, stanowiska kasowe, recepcję czy biura obsługi klienta. Stanowi tarczę ochronną chroniącą rozmawiających przed zarazkami.

Co zrobić gdy potrzebuję nietypowy kształt i format osłony?

Jeżeli nie znalazłeś w szerokiej ofercie Formedia osłon, ścianek do swoich potrzeb, to nic straconego. Specjalnie dla Ciebie wykonamy indywidualny projekt dostosowany do Twoich oczekiwań. Osłony antywirusowe na wymiar to ochrona Twoich pracowników i klientów. Doskonale rozumiemy potrzebę komfortu i bezpieczeństwa w miejscu pracy dlatego oferujemy Państwu osłony na ladę lub do podziału powierzchni biur, sklepów dostosowane do potrzeb wnętrza Państwa firmy, biura, sklepu.

Osłony na wymiar wykonujemy z materiałów jak:
plexi glass o grubości 2, 3 i 5 mm, poliwęglan 3 mm.
Indywidualnym projektom polecamy szczególnie ścianki i osłony wpisujące się w duże formaty np.
100×150 cm, 120 x 150 cm, 100×200 cm

Wycena projektu sporządzana jest na podstawie użytych materiałów i czasu cięcia wyboru dodatkowych opcji. Realizujemy zlecenia na bieżąco według kolejki wpłaconych zaliczek.

Opcją dodatkową jest naniesienie brandu Twojej marki. Personalizacja osłony poprzez wygrawerowanie napisu / logo lub wersja w kolorze z folii białej lub transparentnej.


SPRAWDŹ OFERTĘ OSŁON OCHRONNYCH