Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur.
Contact us now +1128 5255 8454
support@elated-themes.com

Instagram Feed

Blog

Home  /  Blog   /  Zalety i zastosowanie pleksi

Zalety i zastosowanie pleksi

Pośród wszystkich dostępnych na rynku tworzyw sztucznych, pleksi, nazywane inaczej szkłem akrylowym, jest materiałem, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim uniwersalnemu zastosowaniu, nie ma chyba obecnie branży, która nie korzystałaby z tego rodzaju wyrobów. Najlepszym przykładem mogą być materiały reklamowe: w każdym sklepie możemy napotkać na wyprodukowane z plexi regały, stojaki na ulotki, gabloty czy zawieszki z cenami. W budownictwie materiał ten stosuje się jako alternatywę dla tradycyjnego szkła, tworząc z niego zadaszenia, świetliki oraz ścianki działowe. Podobne zastosowanie pleksi znajduje w branży motoryzacyjnej.

Skąd bierze się tak duża popularność szkła akrylowego? Przede wszystkim na uwagę zasługuje wyjątkowo prosta obróbka. Pleksi jest tworzywem o wysokiej plastyczności, co pozwala na nadawanie mu praktycznie dowolnych kształtów. Materiał można również zabarwiać na dowolny kolor, co jeszcze bardziej poszerza gamę jego zastosowań.

W przeciwieństwie do zwykłego szkła, plexi charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uderzenia mechaniczne. W razie ewentualnego uszkodzenia nie tworzy również ostrych odłamków, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu. Jest też materiałem dużo lżejszym i z pewnością także znacznie tańszym.

Pleksi doskonale opiera się także czynnikom atmosferycznym. Nawet długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe nie powoduje utraty atrakcyjnego wyglądu i żółknięcia, dlatego szkło akrylowe często wykorzystuje się do użytku zewnętrznego. Bezproblemowe jest również utrzymywanie w czystości – do usuwania zabrudzeń z wykonanych z pleksi powierzchni wystarczy ściereczka i woda z odrobiną detergentu.

Chociaż tworzyw sztucznych nie uważa się za specjalnie przyjazne środowisku, pleksi w pełni podlega recyklingowi, dlatego śmiało można nazwać ją rozwiązaniem ekologicznym.